Conductors

Boris Spasov
Conductor

Boris Spasov

Velizar Genchev
Conductor

Velizar Genchev

Igor Bogdanov
Conductor

Igor Bogdanov

Stefan Nedialkov
Conductor

Stefan Nedialkov

Violeta Dimitrova
Choral Conductor

Violeta Dimitrova

Guest Conductors

Ira Levin
Guest Conductor

Ira Levin

Andrey Galanov
Guest Conductor

Andrey Galanov

Borislav Ivanov
Guest Conductor

Borislav Ivanov

Grigor Palikarov
Guest Conductor

Grigor Palikarov

David Giménez
Guest Conductor

David Giménez

Didier Talpain
Guest Conductor

Didier Talpain

Giorgio Proietti
Guest Conductor

Giorgio Proietti

Erich Wächter
Guest Conductor

Erich Wächter

Elio Boncompagni
Guest Conductor

Elio Boncompagni

Zaurbek Gugkaev
Guest Conductor

Zaurbek Gugkaev

Constantin Trinks
Guest Conductor

Constantin Trinks

Konstantin Chudovski
Guest Conductor

Konstantin Chudovski

Keri-Lynn Wilson
Guest Conductor

Keri-Lynn Wilson

Krastin Nastev
Guest Conductor

Krastin Nastev

Manfred Mayrhofer
Guest Conductor

Manfred Mayrhofer

Matt Scott Rogers
Guest Conductor

Matt Scott Rogers

Michael Balke
Guest Conductor

Michael Balke

Mikhail Sinkevich
Guest Conductor

Mikhail Sinkevich

Makim Risanov
Guest Conductor

Makim Risanov

Pavel Klinichev
Chief Conductor

Pavel Klinichev

Francesco Rosa
Guest Conductor

Francesco Rosa

Shungo Moriama
Guest Conductor

Shungo Moriama

Iurie Florea
Guest Conductor

Iurie Florea

Concertmasters

Liudmil Nenchev
Concertmaster

Liudmil Nenchev

Teodora Hristova
Concertmaster

Teodora Hristova

Concertmaster

Аssistant concertmaster

Orchestra

First violins and Concert Masters

Orchestrator - First violin

Anastasiya Abadzhieva

Orchestrator - First violin

Boyka Mladenova

Orchestrator - First violin

Gergana Velichkova

Orchestrator - Firs violin

Desislava Nikolova

Orchestrator - First violin

Denitsa Dimitrova

Orchestrator - First violin

Ivan Krastev

Orchestrator - First violin

Ivan Staykov

Orchestrator - First violin

Ivanina Zhelyazkova

Orchestrator - First violin

Karolina Ribeyra

Orchestrator - First violin

Mihaela Mihaylova

Orchestrator - First violin

Tsvetomira Peneva

Orchestrator - First violin

Tsvetina Varbanova

Second Violins

Group leader - Second violin

Petya Ivanova

Group leader - Second violin

Yoana Andreeva

Orchestrator - Second violin

Borislava Popova

Orchestrator - Second violin

Bisera Dimitrova

Orchestrator - Second violin

Dimitar Raychev

Orchestrator - Second violin

Emanuil Rapondzhiev

Orchestrator - Second violin

Yosif Yosifov

Orchestrator - Second violin

Lyudmil Stoynev

Orchestrator - Second violin

Svetlin Krachev

Violas

Group leader - Violas

Penka Dzheneva

Group leader - Violas

Elena Chomakova

Orchestrator - Viola

Ana Tsvetkova

Orchestrator - Violas

Georgi Petrov

Orchestrator - Violas

Doroteya Ganeva

Orchestrator - Violas

Katerina Metodieva

Orchestrator - Violas

Mariya Georgieva

Orchestrator - Violas

Miroslav Milanov

Cellos

Group leader - Violoncello

Mira Boeva

Group leader - Violoncello

Kremena Hristova

Orchestrator - Violoncello

Aneliya Peneva

Orchestrator - Violoncello

Irena Maneva

Orchestrator - Violoncello

Nevena Kehayova

Orchestrator - Violoncello

Pavlina Raycheva

Orchestrator - Violoncello

Stanislav Ushinkin

Orchestrator - Violoncello

Hristo Ivanov

Contrabasses

Group leader - Double bass

Milena Asenikova

Orchestrator - Double bass

Diana Vasileva

Orchestrator - Double bass

Mihail Sirakov

Orchestrator - Double bass

Rumen Bogdanov

Orchestrator - Double bass

Tsvetanka Pochekanska

Flutes

Group leader - Flute

Iveta Marinova

Group leader - Flute

Petyo Kolev

Orchestrator - Flutes

Milen Kehayov

Orchestrator - Flutes

Nikola Vutov

Orchestrator - Flutes

Sevar Nalbantov

Oboes

Group leader - Oboe

Slavcho Mladenov

Group leader - Oboe

Svetlana Ancheva

Orchestrator - Oboe

Petya Krandzhalova

Orchestrator - Oboe

Rangel Krastev

Clarinets

Group leader - Clarinets

Yavor Dobrev

Group leader - Clarinets

Boris Borisov

Orchestrator - Clarinets

Ivo Abadzhiev

Orchestrator - Clarinets

Nedko Nedev

Orchestrator - Clarinets

Ognyan Mihov

Bassoons

Group leader - Bassoons

Albena Cholakova

Group leader - Bassoons

Stanka Staykova

Orchestrator - Bassoons

Asen Natinov

Orchestrator - Bassoons

Evgeni Kalendzhiev

Waldhorns

Group leader - Waldhorn

Mihail Mihaylov

Group leader - Waldhorn

Vladimir Petrov

Orchestrator - Waldhorn

Branimir Krandzhalov

Orchestrator - Waldhorn

Nikolay Tsanev

Orchestrator - Waldhorn

Petar Krastev

Orchestrator - Waldhorn

Simeon Tomov

Trumpets

Group leader - Trumpets

Yan Dunev

Group leader - Trumpets

Milcho Blagoev

Orchestrator - Trumpets

Aleks Vitkov

Orchestrator - Trumpets

Atanas Marinov

Orchestrator - Trumpets

Roman Hadzhiyski

Trombones

Group leader - Trombone

Simeon Ivanov

Group leader - Trombone

Yuliy Ivanov

Orchestrator - Trombone

Emil-Dzhordzh Atanasov

Orchestrator - Trombone

Pavlin Pavlov

Orchestrator - Trombone

Stefan Palahanski

Tubas

Keyboard

Group leader - Percussion

Dimitar Nikolov

Group leader - Percussion

Antonin Brzhechka

Orchestrator - Percussion

Georgi P. Petrov

Orchestrator - Percussion

Krasen Peev

Orchestrator - Percussion

Kiril Angelov

Orchestrator - Percussion

Yuliyan Zhekov

Harps

Group leader - Harp

Polina Prodanova

Orchestrator - Harp

Denitsa Katsari

Inspector of the orchestra

orchestra inspector

Bozhidar Hristov