Stage directing team

Stage directors

Plamen Kartaloff
Director

Plamen Kartaloff

Vera Petrova
Stage director

Vera Petrova

Julia Krasteva
Director

Julia Krasteva

Guest directors

Hugo de Ana
Stage Director / Scenographer

Hugo de Ana

Vera Nemirova
Director

Vera Nemirova

Svetozar Donev
Director

Svetozar Donev

Arabela  Tanase
Director

Arabela Tanase

West Hyler
Director

West Hyler

Fredy Franzutti
Director

Fredy Franzutti

Zornitza Sofia
Director

Zornitza Sofia

Filippo Tonon
Director

Filippo Tonon

Wisam Arbash
Director

Wisam Arbash

Assistant directors

Vera Beleva
Assistant Director

Vera Beleva

Stefka Georgieva
Assistant director

Stefka Georgieva

Guest Assistant directors

Vanesa Tsvetkova
Assistant director

Vanesa Tsvetkova

Rositsa Kostova
Assistant director

Rositsa Kostova

Assistant directors

Suzana Shomova
Stage Manager

Suzana Shomova

Rumiana Dimitrova
Stage Manager

Rumiana Dimitrova

Guest Assistant directors

Rositsa Kostova
Stage Manager

Rositsa Kostova

Teodor Georgiev
Stage Manager

Teodor Georgiev

Program expert

Program expert

Yuliya Kurteva

Set designers, decor artists and costume designers

Nela Stoyanova
Head of production and set designer

Nela Stoyanova

Hristiana Michaleva-Zorbalieva
Stage Costume Manager

Hristiana Michaleva-Zorbalieva

Guest scenographers, decor and costume artists, artistic lighting

Alexander Kostyuchenko
Set designer

Alexander Kostyuchenko

Andrey Hajinyak
Light Designer

Andrey Hajinyak

Asya Stoimenova
Guest costume designer

Asya Stoimenova

Boris Stoynov
Set designer

Boris Stoynov

Valerio Alfieri
Lighting artist

Valerio Alfieri

Georgi Hristov
Multimedia artist

Georgi Hristov

Marta Mironska
Costume designer

Marta Mironska

Elena Ivanova
Costume designer

Elena Ivanova

Zach Blane
Lighting Designer

Zach Blane

Ivan Savov
Artist

Ivan Savov

Joanna Manoledaki
Set designer and costume designer

Joanna Manoledaki

Christina Acheti
Costume designer

Christina Acheti

Leo Kulash
Costume Designer

Leo Kulash

Lubomir Yordanov
Set designer and costume designer

Lubomir Yordanov

Miodrag Tabachki
Set Designer

Miodrag Tabachki

Radostin Chomakov
Set designer

Radostin Chomakov

Sven Jonke
Set design

Sven Jonke

Stanka Vauda
Costume designer

Stanka Vauda

Whiney Locher
Costume designer

Whiney Locher

Chavdar Gyuzelev
Set designer

Chavdar Gyuzelev

Charles Murdock Lucas
Set designer

Charles Murdock Lucas

Hans Kudlich
Scenographer

Hans Kudlich

Ivo Knezovic
Artist of the decor

Ivo Knezovic

Guest sound directors

Vladimir Vladimirov
Sound engineer

Vladimir Vladimirov

Musical and stylistic preparation - guests

Anna Tomowa-Sintow
Musical and stylistic preparation

Anna Tomowa-Sintow

Dolora Zajick
Musical and stylistic preparation

Dolora Zajick

Larisa Gergieva
Musical and stylistic preparation

Larisa Gergieva

Richard Trimborn
Musical and stylistic preparation

Richard Trimborn

Prof. Lyudmil Dimitrov
Literary consultant

Prof. Lyudmil Dimitrov

Playwright

Krasimira Filipova
Playwright

Krasimira Filipova

Prompter

Art design and Constructors

Head of Atelier "Art Design" and set designer

Borian Belchev

Design engineer

Georgi Georgiev

Makeup and wigs

Make-up artist - Hairdresser

Ognian Yankov

Make-up artist - Hairdresser

Natalia Nikolova

Make-up artist/Hairdresser

Yanka Doichinova

Men's wardrobe

Studio manager

Biser Rusinov

Theatrical wardrobe

Lozana Grigorova

Theatrical wardrobe

Katya Georgieva

Theatrical wardrobe

Tzvetana Popova

Women's wardrobe

Theatrical wardrobe

Ekaterina Petkova

Theatrical wardrobe

Ilka Pavlova

Theatrical wardrobe

Mariana Dermendjieva

Theatrical wardrobe

Mariana Rogozova

Theatrical wardrobe

Vasilka Uzunova

Strong energy service

Chief power engineer

Maksim Gotsev

Technical electrical systems

Aleksandar Velkov

Technical electrical systems

Rosen Vladimirov

Stage manager

Stoyko Hadilev

Technical electrical systems

Tashko Dimitrov

Studio service

Workshop services

Plamen Popov

Atelier Figure

Figure / Head of Stage Costumes Unit

Hristiyana Zorbalieva

Artist stage costumes

Anna Lukanova

Women's sewing studio

Head of a women's sewing studio

Emiliya Petrova

Tailor worker

Galina Nikolova

Women's sewing studio

Lidiya Petkova

Women's sewing studio

Nadezhda Tsenkova

Tailor worker

Tatyana Trakaldzhiyska

Men's sewing studio

Head of men's sewing studio

Yordanka Stoimenova

Tailor worker

Veska Venkova

Tailor worker

Galina Dimitrova

Tailor worker

Mariyana Georgieva

Tailor worker

Paulina Naumova

Hatter, florist

Hatter / Florist

Irina Shkodrova Stoeva

Shoemaker's studio

workshop manager

Katya Georgieva

shoemaker

Vasilka Uzunova

Carpentry studio

Head of carpentry workshop

Radoslav Terziyski

Upholstery-kosher studio

Workshop manager

Dafinka Borisova

Iron workshop

Electric welder - iron workshop

Georgi Tachev

Stage props

Responsible workshop - stage props

Rositsa Voynova

Props - stage props

Simona Venkova

Props - stage props

Daniela Aleksieva

Upholstery

Responsible workshop - upholsterers

Valentin Georgiev

Upholsterer

Vladimir Dimov

Artistic lighting

Illuminator - Artistic lighting

Emil Dinkov

Illuminator - Artistic lighting

Anzhel Safinkov

Illuminator - Artistic lighting

Antoni Ivanov

Illuminator - Artistic lighting

Lyubomir Georgiev

Illuminator - Artistic lighting

Dimitar Dimitrov

Illuminator - Artistic lighting

Ivan Bradyanov

Illuminator - Artistic lighting

Samuil Shomov

Illuminator - Artistic lighting

Robert Yordanov

Sound system

Responsible workshop - sound system

Dimitar Filipov

Veronika Tabakova
Sound engineer

Veronika Tabakova

Sound technician

Svetoslav Nikolchev

Telephone operator

Slavka Simova

Sound engineer

Stoyanka Atanasova

Stage machines

Responsible studio - Stage machines

Lyuben Doynovski

Mechanical Engineer

Georgi Georgiev

Mechanical Engineer

Todor Ivanov

Mechanical Engineer

Nasko Todorov

Mechanical Engineer

Tumen Hristov

Mechanical Engineer

Petar Doynovski

Theatermaster

Chief theater master

Georgi Georgiev

Theater master

Asen Stamenov

Theater master

Kristian Primov

Stage workers

Stage worker

Aleksandar Popov

Stage worker

Borislav Branski

Stage worker

Vladimir Derlipanski

Stage worker

Vladimir Neychev

Stage worker

Vladimir Milushev

Stage worker

Vladimir Tsvetkov

Stage worker

Ivan Filipov

Stage worker

Ivaylo Mihaylov

Stage worker

Ivan Marinov

Stage worker

Stanislav Boev

Stage worker

Strahil Petkov