10-минутни аплодисменти за Софийската опера в Германия
Снимка: Софийската национална опера създаде истински празник на фестивала Кьонигсвинкел, Снимка: Росица Кавалджиева
02 окт 2023БНР

10-минутни аплодисменти за Софийската опера в Германия

Автор: Росица Кавалджиева

На празника на музиката трупата на Софийската национална опера създаде истински музикален празник на фестивала "Кьонигсвинкел". 

Това е името на областта около стария баварски град Фюсен, която обхваща общините Пфронтен и Швангау. В тях се намират няколко двореца, възстановени или построени от династията Вителсбах, най-прочутият от които е приказният замък Нойшванщайн. Разположени сред много красиви природни картини – внушителни алпийски хълмове и дълбоки планински езера, те привличат огромно количество туристи, запленени от романтичната съдба на "приказния крал" или "лудия крал" Лудвиг II – могъщият покровител на гениалния германски композитор Рихард Вагнер. 

Лудвиг II не успява да види построен мечтания си оперен театър, но през 1999 г. по оригиналните проекти, в осъвременен вид, на брега на езерото Форгензее, точно срещу приказния замък е построен Фестшпилхаус Нойшванщайн. В него ежегодно се представя мюзикъл, който разказва вълнуващата и трагична съдба на владетеля. 

През 2015 г. трупата на Софийската национална опера изпълни за първи път вагнерови опери в този театър. Тя представи пред германската публика и вагнерианци от цял свят първата българска постановка на акад. Пламен Карталов на цялата тетралогия "Пръстенът на нибелунга". Успехът беше толкова голям, че кметството на Фюсен си постави за цел да бъде създаден класически музикален фестивал. И ето – тази година Националният ни оперен театър гостува отново с два спектакъла на "Валкюра", в новата постановка на втората опера от тетралогията. 

Когато вече си постигнал успех, предизвикателството е още по-голямо, защото публиката има очаквания, а в тази публика има големи ценители и познавачи, които са проследили десетки вагнерови постановки. С голяма радост мога да кажа, че Софийската опера отговори на тези очаквания. Гледах и слушах спектакъл на световно ниво, а 10-минутните финални аплодисменти, съпроводени с тропане с крака и викове "Браво!", както и щастливите лица на хората, ми доказаха, че те споделят моята висока оценка.

"Беше толкова вълнуващо! Отдавна не съм гледал толкова добра "Валкюра"! Познавате продукциите по света и особено в Германия. Ние сме много щастливи да имаме такава постановка тук, защото имахме възможността наистина да гледаме Вагнер, не някакви идеи на някакъв режисьор, който има идеи за всичко, но не и за Вагнер. Пламен Карталов познава действието, либретото, партитурата и ги пресъздава на сцената, така че аз имах възможност да слушам музиката – отлични певци и оркестър! Бях в София през 2015 г. на първата постановка на Пръстена. Качеството на изпълнението е нараснало толкова много оттогава", каза Томас Краков – 14 години президент на Вагнеровото общество в Лайпциг, който специално дойде да поздрави певците-артисти и маестро Пламен Карталов на сцената. 

Микрофонът на БНР съхрани и първата реакция на режисьора и директор на Националния ни оперен театър акад. Пламен Карталов след спектакъла. 

РК: Как се чувствате, Маестро? Щастлив ли сте?
ПлК: "След вълнението идва и един момент на удовлетворение. Наистина много съм щастлив! Колегите направиха всичко, което можеха да дадат от себе си и публиката е тази, която дава последната оценка. Тропане на крака, викане "Браво!", няколко пъти връщане за аплодисменти – това е нашият труд, който е оценен и признат!"

РК: Какви бяха най-големите предизвикателства този път, когато се завръщате на тази сцена? 

ПлК: “Софийската опера има име. През 2015 г. имахме един силен старт и след признанието, което Софийската опера получи с целия “Пръстен на нибелунга, предизвикателствата са вече да направим нещо по-добро, една крачка напред. Аз създадох нова постановка, тъй като не можеше въобще да мислим отново да гостуваме със старата. Това ми даде основание към “Валкюра“ да направя и останалите три опери - за София и за гастроли извън страната.

РК: Коя е следващата опера, която виждате на сцената във Фюсен?
ПлК: На тази сцена виждам да покажем целия “Пръстен“, защото той е правен за нея и се надявам, че това ще се случи много скоро!“

Целият разговор чуйте в звуковия файл.

https://bnr.bg/post/101885738