Вековна притча за живота, богоугодните дела и кончината на най-тачения български светец Свети Иван Рилски
15 юли 2025Софийска опера и балет

Вековна притча за живота, богоугодните дела и кончината на най-тачения български светец Свети Иван Рилски

Вековна притча за живота, богоугодните дела и кончината на най-тачения български светец, небесен закрилник и покровител на българския народ, преподобния Свети Иван Рилски за трета поредна година (през последните две - на открито) оживя от 11-13 юли в музикалната поема “Рилският пустинник” по музика на отец Кирил Попов и текст от Тихомир Павлов (от 1937 г.)  

Чест прави на екипа на Софийската опера начело с режисьор-постановчика Пламен Карталов, както и на целия състав участници - солисти, хор, оркестър, детска вокално-инструментална формация с ръководител Димитър Костанцалиев, че в сложното и драматично за целия свят време бият, образно казано, с достойна за уважение последователност камбаната на българската свяст! Мястото - площадът пред патриаршеската катедрала “Св. Александър Невски” не би могло да бъде по-подходящо като избор за тази искрена възхвала - преклонение пред делото и паметта на Рилския светец. Всичко - от началния камбанен звън през динамичното действие, което се разгръща на внушителната сцена, е проява на адмирация и респект към паметта на пустинника от Рила. Неговите завети, болката му за съдбата на народа и искрената му отдаденост на Бога звучат не само като най-дълбока и съкровена изповед, но и като зов да не забравяме кои сме, откъде сме тръгнали и накъде сме се запътили. Послания, които с течение на времето засилват своето значение за бъдещето ни като народ. 

Красивата, истински духовно звучаща музика, оркестрирана от Георги Стрезов и изпълнена от оркестъра на Софийската опера с диригент Жорж Димитров, сполучливо се съчетава - посредством режисурата - с мащабното въздействие на изключително ефектните 3D мапинг ефекти върху предната фасада на “Александър Невски”. Те придават на необичайния спектакъл - възхвала на вярата и родолюбието, търсения от постановчика приказен ефект и усещането за сливане на минало, настояще и бъдеще. 

Финалът - разтварящата се в Светлината фигура на Рилския пустинник, се превръща в силно въздействащ акцент на интересния исторически разказ, претворен в музика и слово и поднесен от сцената по много искрен, истински богоугоден начин от всички изпълнители и участници в трите спектакъла. Автор Димитър Сотиров