В три последователни вечери, от утре, Софийската опера и балет ще представи пред храм-паметника "Свети Александър Невски" музикалната поема "Рилският пустинник".
Спектакълът разказва за живота на небесния закрилник на българите Свети Йоан Рилски и се посвещава на 1160 години от покръстването на българския народ.
За посланията, които носи творбата разказва авторът на музиката – отец Кирил Попов от Столичния катедрален храм "Света Неделя", пред журналист на БНР.
"Основното послание, това е животът на преподобния наш отец Свети Йоан Рилски. Ние всички и чрез тази музикална поема съпреживяваме житието на Преподобния Йоан, както и се прекланяме пред великия подвиг на този велик Божи угодник", казва отец Кирил, който преди години открива в личната си библиотека духовната поема "Рилският пустинник".
Творбата е написана през 1937 година от писателя, поет, публицист и общественик Тихомир Павлов и не след дълго свещенослужителят решава да създаде музика към нея. Определя като предизвикателство работата си, тъй като е трудно да се спази правилото за такъв тип произведения:
"Да не излизаме от рамките, границите на църковното."
В разговора ни отново става дума за посланията, които композиторът иска да отправи чрез музиката си. Отец Кирил избира да ми отговори с цитат от поемата „Рилският пустинник“.
"О, жалко е за тоз народ, защото няма люде духом силни и няма вождове любвеобвилни, които по правий път да го поведат. И свян и свян о, отче няма, а само корист и измама. Душата ми ридае, че изход няма за нашия велик народ."
И допълва срещата ни отново с цитат, и този път с думите на Свети Йоан Рилски:
"Чеда, вий слушайте завета ми що искам на народа ми да предадете. Бедите си, за да преодолее, помнете, че вий сте солта му праведна, която не бива во век да обезсолее. Кажете му, в труд и всяческо търпение да готви своето спасение с духовни сили укрепен. И нека е благословен по своя стръмен път нагорен, към възход. Грейнали лъчи, да бъде твърд и неуморен. И нека знае, че Бог вразите му ще разточи."
След премиерата през май 2023 година досега "Рилският пустинник" има десет представяния пред публика в София и страната. Тази година пред храм – паметника "Свети Александър Невски" на 11,12 и 13 юли публиката ще има възможност да се докосне освен до съчетаването в едно произведение на църковна и светска музика, до декори, поставени на 50 метрова сцена и до мултимедия и мапинг, които ще допринесат зрителя да съпреживее още по-истински епохата, за която разказва поемата "Рилският пустинник".
Режисьор е академик Пламен Карталов, оркестрацията е на Георги Стрезов. В екипа са и артистите на Софийската опера и балет и актьорът Добрин Досев. Отец Кирил определя работата с тях като удоволствие и благодари за партньорството им.
Благодари и на публиката, чиито нейни впечатления от предишните спектакли определя така:
"Чух хората да казват: излизаме от тук обнадеждени, по-спокойни, по-добри. И вярвам в това, че над нас бди Свети Йоан и се моли за всички нас. Това е посланието на цялата поема. Да ни обнадежди, укрепи в нашата работа и живот и да знаем, че Свети Йоан е молитвен ходатай пред Бога за всички ни. Бог ни обича, но иска и ние да го обичаме."https://bnr.bg/post/102183430/otec-kiril-popov