Денис Родкин - Премиер солист

Денис Родкин е роден в Москва. През 2009 г. завършва хореографското училище при Московския държавен академичен танцов театър «Гжел» и е приет в балетната трупа на Болшой театър. През 2013 г. завършва педагогическия факултет на Московската държавна хореографска академия.

Репетира под ръководството на Николай Цискаридзе и Юрий Владимиров. Понастоящем педагог-репетитор на артиста се явява Александър Ветров.

Репертоар

2010
Синята птица («Спящата красавица» от П. Чайковски, хореография М. Петипа в редакцията на Ю. Григорович)
Връстници и връстнички на Жулиета («Ромео и Жулиета» от С. Прокофиев в постановката на Ю. Григорович)
Фламенко («Кармен сюита» от Ж. Бизе – Р. Щедрин в постановката на А. Алонсо)
Приятели на Колен («Зле опазеното момиче» от Л. Харолд, хореография Ф. Аштън)
Партия в балета «Серенада» по музика на П. Чайковски (хореография Дж. Баланчин)
Две двойки във II част («Симфония в до мажор» по музика на Ж. Бизе, хореография Дж. Баланчин)
Гран па («Раймонда» от А. Глазунов, хореография М. Петипа в редакцията на Ю. Григорович)
Валс («Лебедово езеро» от П. Чайковски във втората редакция на Ю. Григорович)
Гран па («Баядерка» от Л. Минкус, хореография М. Петипа в редакцията на Ю. Григорович)
Слуги на бога на Нил, два кавалера, рибар («Дъщерята на фараона» от Ц. Пуни в постановката на П. Лакота по М. Петипа)
Финален валс и апотеоз («Лешникотрошачката» от П. Чайковски, хореография Ю. Григорович)
Партия в «Рубини» (II част от балета «Драгоценности») по музика на И. Стравински, хореография Дж. Баланчин)

2011
Партия в балета «Клас концерт» по музика на А. Глазунов, А. Лядов, А. Рубинщайн, Д. Шостакович, хореография А. Месерер)
Солист («Серенада» по музика на П. Чайковски, хореография Дж. Баланчин)
Флоран («Есмералда» от Ц. Пуни, хореография М. Петипа, постановка и нова хореография на Ю. Бурлака, В. Медведев)
Бернар («Раймонда»)
Антоан Мистрал («Пламъците на Париж» от Б. Асафиев в постановката на А. Ратмански с използване на хореографията на В. Вайнонен)
Граф Вишенка («Чиполино» от К. Хачатурян, хореография Г. Майоров)
Партия в балета «Симфония от псалми» по музика на И. Стравински, хореография И. Килиан)
Пажове от свитата на феята Сирена, принцове претенденти за ръката на Аврора («Спящата красавица»)

2012
Роб
(«Баядерка» от Л. Минкус, хореография М. Петипа в редакцията на Ю. Григорович)
Солист в танца с ветрилата («Корсар» от А. Адам, хореография М. Петипа, постановка и нова хореография на А. Ратмански и Ю. Бурлака)
Граф Парис («Ромео и Жулиета»)
Солова партия в «Брилянти» (III част от балета «Драгоценности») по музика на П. Чайковски (хореография Дж. Баланчин) – участник в премиерата в Болшой театър
Дует
(«Dream of Dream» по музика на С. Рахманинов в постановката на Й. Ело)
Лорд Уилсон – Таор («Дъщерята на фараона» от Ц. Пуни в постановката на П. Лакота по М. Петипа)
Княз Курбски («Иван Грозни» по музика на С. Прокофиев, хореография Ю. Григорович)

2013
Спартак
(«Спартак» от А. Хачатурян, хореография Ю. Григорович)
Артъйнов («Анюта» по музика на В. Гаврилин, хореография В. Василиев)
Злият гений («Лебедово езеро»)
Тореадор («Дон Кихот» от Л. Минкус, хореография М. Петипа, А. Горски в редакцията на А. Фадеечев)

2014
Принц Зигфрид
(«Лебедово езеро»)
Гастон Рийо
(«Дамата с камелиите» по музика на Ф. Шопен, хореография Дж. Ноймайер)
Жан дьо Бриен («Раймонда» от А. Глазунов, хореография М. Петипа в редакцията на Ю. Григорович)
Онегин («Онегин» по музика на П. Чайковски, хореография Дж. Кренко)
Ферхад («Легенда за любовта» от А. Меликов, хореография Ю. Григорович)
Принц Лешникотрошач («Лешникотрошачката»)

2015
Княз Федеричи
(«Марко Спада» по музика на Д. Ф. Е. Обер, хореография П. Лакота по Ж. Мазилие)
Арман Дювал («Дамата с камелиите» по музика на Ф. Шопен, хореография Дж. Ноймайер)
Граф Алберт («Жизел» от А. Адам, хореография Ж. Перо, М. Петипа, Ж. Корали в редакцията на Ю. Григорович)
Хосе
(«Кармен сюита», в рамките на гала-концерта в чест на 90 години от рождението на Майя Плисецкая)
Печорин («Герой на нашето време» от И. Демуцки, част «Бела», хореография Ю. Посохов, режисьор К. Серебренников)

2016
Базил
(«Дон Кихот» във втората редакция на А. Фадеечев)
Главна двойка («Вариации на тема Франк Бридж» по музика на Б. Бритън, хореография Х. ван Манен) – участник в премиерата в Болшой театър
Солор
(«Баядерка»)
Борис
(«Златният век» от Д. Шостакович, хореография Ю. Григорович)

2017
Принц Дезире 
(«Спящата красавица»)
Премиер солисти («Етюди» по музика на К. Черни, хореография Х. Ландер)

Гастролирал е в Мариинския театър и в различни театри в Италия.

http://www.bolshoi.ru/persons/ballet/1294/

Новини и събития